COMING EVENTS

Chikiri & Nagata

 

June

3 – 14 Native Earth Performing Arts & Culture Storm presents Stitch @Aki Studio, 585 Dundas St. East

8- 13- African Music Week

10 – Dorjee Tsering @Musideum, 401 Richmond St. West

10 – Le Vent Du Nord – CD Release, 8:30pm @Hugh’s Room, Dundas St. West, 2262 Dundas St. West

11 –  African Music Week presents Ladies First Forum, Blakbird/Pero Lounge, 812 Bloor St. West

12 – African Music Week presents AfroBeat Festival, doors 8pm @Phoenix Concert Theatre, 410 Sherbourne St.

13 – African Experience Festival @Mel Lastman Square

13 – Raag Mala presents Pandit Tejendra Narayan Majumdar- Sarod & Abhijit Banerjee- Tabla, 7pm @ McLeod Auditorium, 1 Kings College Circle, University of Toronto

13 & 14 Muhtadi International Drumming Festival @Woodbine Park

14 – Arabesque Master Concert, 7pm @Palmerston Library, 560 Palmerston Ave.

18 – 20 Indigenous Arts Festival @Fort York

19 – 28 Luminato Festival

19 – August 9 Planet IndigenUS Harbourfront Centre

19 – 21 CHIN Picnic @Little Italy

20 – Wikwemikong Traditional Pow Wow, Manitoulin Island.

20 – AlohaFest @Mel Lastman Square

21 – NA-ME-RES Powwow @Fort York

22 – 8:30pm Music of Mexico: Quique Escamilla & Los de Abajo, Luminato Festival @Festival Hub, David Pecaut Square

23 – Cuban Fusion: Jane Bunnett & Maqueque, Arturo O’Farrill, Luminato Festival @Festival Hub, David Pecaut Square

24 – 26 Malpaso Dance Company, Luminato Festival @Fleck Dance Theatre, Harbourfront Centre

25 –  Caribbean Calypso: Kobo Town & Aurelio Martinez, Luminato Festival, 8:30pm @Festival Hub, David Pecaut Square

26 – Eliana Cuevas, TD Jazz Festival, 7:30pm @Lula Lounge

26 –Ecuador Meets East LA: Eljuri & Las Cafeteras, Luminato Festival, 8:30pm  @Festival Hub, David Pecaut Square

26 – 28 75th Finnish Canadian Grand Festival and Nordic Fair

27 –  /Brazilian Block Party: Aline Morales & Forro Nitef , Flávia Nascimento, Mundo Livre,  Tio Chorinho, TDOT Batu,  Luminato Festival, 2-11pm @Festival Hub, David Pecaut Square

27 – Nagata Shachu & Chikiri @Japanese Canadian  Cultural Centre, 6 Garamond Crt.

28 – Sultans of String DUO Concert and YouTube Video Taping, 8:30pm @ Hugh’s Room, 2261 Dundas St. West

Afrofest 2015

July

4&5 AfroFest, Woodbine Park

4&5 Salsa on St. Clair, Winona to Christie

July 4 –Sani Ijovudu, 8pm @ Harbourfront Centre, Westjet Stage

5 –Nagata Shachu & Toronto Tabla Ensemble, 7:45pm  @Aga Khan Museum, 77 Wynford Dr.

7 – Ron Korb CD Release @Musideum, 401 Richmond St. West

9 – Ernest Ranglin, 8:30pm @Lula Lounge

9 – 12 Sunfest Summer Festival, London

10 –Jay Danley Ethiojazz Project, 7:30pm @Lula Lounge

11 – Latin Festival @Mel Lastman Square

11- 26 Panamania & Nathan Phillips Square

15 – Lila Downs, Panamania, 7:30pm @Nathan Phillips Square

15 – Kassav, Panamania, 8:15pm @Nathan Phillips Square

16 – Nomadic Massive, Panamania 7:30pm @Nathan Phillips Square

16 –  Roy Cape Allstars, Panamania 8:30pm @Nathan Phillips Square

16 –  Luciano, Panamania 9:30pm @Nathan Phillips Square

17 – 19 Ritmo Y Color @Harbourfront Centre

21 – David Buchbinder’s Odessa/Havana, Panamania 12:30pm @Nathan Phillips Square

21 –  Los Van Van ,Panamania 7:30pm @Nathan Phillips Square

21 –  Blind Boys of Alabama,Panamania 8:15pm @Nathan Phillips Square

21 –  Charles Bradley & His Exraordinaires,Panamania 8:15pm @Nathan Phillips Square

21 – August 5 Tabla and Sitar Camp with Hindol Majumdar and Neeraj Prem

23 – Jayme Stone Lomax Project, Part 11 7pm Music Garden

24 – 26 th Annual Grand River Pow Wow, Oshwekan (Six Nations)

25 – Persian Family Day @Mel Lastman Square

31 – Pan Alive Competition @Lamport Stadium, 1151 King St. West

31 – August 3 – Island Soul @Harbourfront Centre

Tanya-Tagaq

August

1 – Caribbean Carnival Parade

1 – Wikwemikong’s 55th Annual Cultural Festival, Manitoulin Island

1 & 2 Irie Music Festival @Fort York

2 – Carnival Island @Olympic Island

4 – Heck Init Comedy Night featuring Howie Miller, Planet IndigenUS @Brigintine Room, Harbourfront Centre

4 – 9 Frida Kahlo: Through the Lens of Nickolas Muray, with traditional Mexican costume from the Textile Museum of Canada, Planet IndigenUS @Textile Museum of Canada, 55 Centre Ave.

6 – Uaajeerneq: An evening of mask dancing (Inuit of Greenland), Planet IndigenUS 6:30pm @Bata Shoe Museum

7 – 9 Taste of the Danforth

7 – 12 Panamania @Nathan Phillips Square

7 – Nathaniel Dett Chorale, Panamania 12:30pm @Nathan Phillips Square

7 –Jay Douglas and the All Stars, Panamania 7pm @Nathan Phillips Square

7 –Chromeo, Panamania, 9:30pm @Nathan Phillips Square

8 – Tanya Tagaq, Panamania, 7:30 @Nathan Phillips Square

10 – Leela Gilday, Panamania, 11am @Nathan Phillips Square

10 – Alejandro Escovedo, Panamania, 7:30pm @Nathan Phillips Square

11 – Les Chercheurs d’Or, Panamania, 12:30pm @Nathan Phillips Square

14-16 Habari Africa 2015 (African Festival)  @Harbourfront Centre

14 – Rocky Dawuni, Habari 9:30pm @Harbourfront Centre

15 – Akuma: Journey into the Heart of Africa, Habari, 9pm @Harbourfront Centre

15 – Iranian Summer Festival, 4 – 10pm @Mel Lastman Square

15 & 16 Festival of South Asia, Gerrard St. East

21 – Sept. 7 Canadian National Exhibition

21 – 23 Tirgan Festival (Iranian Arts & Culture) @Harbourfront Centre

22 & 23 2015 Chippewas of Rama First Nation Pow Wow, Rama, ON

23 – Kurdish Festival, 4 – 10pm @Mel Lastman Square

27 – Leroy Sibbles, 7:30pm @CNE Bandshell

27 – 30 Buskerfest 2015

28 -29 TAIWANFest 2015 @Harbourfront Centre

29 & 30 – Korean Harvest Festival @Mel Lastman Square

September

4 – 7 Hispanic Fiesta  @Mel Lastman Square

5 – 6 Hot and Spicy Food Festival @Harbourfront Centre

27 – Word on the Street @Harbourfront Centre

27 – Orchestra Buena Vista Social Club, 8pm @Koerner Hall, 273 Bloor St. West

armatrading

October

3 – Joan Armatrading, 8pm @Koerner Hall, 273 Bloor St. West

24 – Jane Bunnett & Maqueque, 8pm @Koerner Hall, 273 Bloor St. West

wommat

November

13 – Youssou  N’Dour, 8pm @Koerner Hall, 273 Bloor St. West

14 – Sara Tavares & Carminho @Koerner Hall, 273 Bloor St. West

david buchbinder

 

December

5 – Routes of Andalucia with David Buchbinder, Roula Said, Tamar Ilana, 2pm @Koerner Hall, 273 Bloor St. West

Copyright © 2017 TWAS – Toronto World Arts Scene. Icons by Wefunction. Designed by Woo Themes